Igne oyasi dersleri fiyonk oya yapimi

2011-03-11 09:04:00

bu oyanın yapılışını istiyodunuz benden işte ekliyorum canlarım hasret bittii.fiyonkla kavuşuyosunuzz.ben bu modelin uygulamasını gösterecem inşallah.daha farkli yapılışlarıda var nette .Temel fiyonk yapımı böle ama.işinize yarayacak eminimm.

altını bu şekilde yapıyoruz.bu tekniklerin hepsini iğne oyası derslerinde anlattım.isteyenler ordan bakabilirrr.

iğne oyasıyla altını tamamladık sıra fiyonklarda şimdi.

fiyonk yapacagimiz ipimizi biraz uzun tutuyoruz tam tepeye iğne oyası düğümü atıyoruz.iyice sıkarak atıyoruzki düğümümüzü sökülmesin.

firketemizi oyanın altına yerleştiriyoruz ucu yukarı bakacak şekilde.resim size bu konuda anlatimdan daha iyi yardim ci olabilir belkide.(firketeyi ben normal bildigimiz cengelli ignenin uc kisimlarini kopararak yaptim satin almadim bilginize.yani evinizdeki buyuk cengelli igneler isinizi gorecektir.)

ipimizi alttan üste doğru sarmaya başliyoruz 7 yada 8 kere sarabilirsiniz.dolgun istiyosanız 8 yada 9.normal istiyosanız 7 yeterli bence.

bu şekilde sarıyoruz..(sagdan sola dogru ipimizi  firketemize sariyoruz.ben 7 defa sardim.zaten fazlasini zaptetmekte zor olur.)

ipimiz iğnemize takılı duracak sürekli.iğne oyası yapıyormuşuz gibi.en son önden arkaya doğru fotodaki gibi duracak ipimiz iğne yi bu tarftan iilk düğüm attığımız yerden karşı tarfa geçireceğiz.ve tam ortadan sabitleyeceğiz.bas parmagimla igneyi tutuyorum dikkatli bkarsaniz eger.igne karsiya gecirilmis durumda bu resimde.

bu şekilde olacak arkadaşlar .iğne oyası bilenler zorlanmazlar diye düşünüyorum ben ama.bakalımm.

ignemizi obur tarafa gecirmistik hatirlarsaniz.daha sonra fiyonkun ustune gelicek sekilde dugumumuzu atiyoruz.ayni yere tekrar batip kucuk bir pirpir yapicaz daha sonrasinda,

ilk fiyonk tamamlandı şimdi ikinci fiyonk için zemin hazırlıyoruz.tekrar aynı yerden batarak kucuk bir  pirpir yapıyoruzz.

fare dişindeki gibi tekrar zürafanın üstine düğüm atıyoruz.tekrar fiyonk yapmak icin haziriz.

en bastaki sarma islemlerimizi aynisini yaparak tekrar fiyonk olusturuyoruz.inain hem resimlemek hemde yapmak fiyonku zaptetemek zor oluyor.ancak bu kadar yapabildim daha ayrintili olamaiyor malesef.

tekrar ikinci fiyonktan sonra ucuncusu icin zemini hazirliyoruz.yukardada anlatmistim.

fare disinde oldugu gibi tam tepeye ipi sabitliyoruz bundan sonra tekrardan ucuncu fiyonk yapma islemine basliyoruz.baska birisi olabilseydi fotograflari ceken ve bu isten yani net fotograf cekme isinden anlayan daha ayrintili fotograflar koyabilirdim ama tek basima bu kadar oluyor.

ayni islemleri obur yesil bos yapragada uyguluyoruz arkadaslar.bu fiyongumuzun tamamen bitmis hali ben en tepeye uc tanede pirpir yaptim daha hos duruyor.zaten orjinal modelindede vardi.

evet buda simdi ekliycem ikili hali..

buda bitmis hali ikili fiyongun.

kolay gelsin yapcak olanlara.eger takildiginiz yer olursa yanitlamaya calisacagim...,

 

24443
0
0
Yorum Yaz